Genç Tasavvufçuları Destekleme ve Geliştirme Derneğimiz kapsamında gerçekleştirdiğimiz “Paneller Serisi”nin ikinci serisi 12 Şubat 2017 Pazar günü derneğimiz Turgutlu Temsilciliği`nde başladı.

İlk panelistlerimiz Turgutlu Özel Boğaziçi Temel Lisesi öğrencisi Sevil Karesi ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Medya ve Iletişim Sistemleri alanında Yüksek Lisans yapan Nazlı Dervent’ti.

Sevil Karesi, “Kudüs’ün Dinler Açısından Önemi” başlıklı sunumunda, üç semavi din açısından Kudüs’ün önemine, Kudüs’te tarikatların ve halvethanelerin sırrına, Yahudilerdeki Mesih inancına, Hristiyanlar için Kudüs’ün neden kutsal olduğuna, Hz. İsa’nın doğumundan çarmıha gerilmesine kadar yaşanılan çileye, Âlemlerin Rahmet Sultanı Resûlullah Efendimizin Mescid-i Aksa’daki Miracına kadar bilinmeyen olayları mercek altına aldı. Kudüs’teki yapıların manevi değeri ve önemi anlatarak Kudüs’ün huzur ve barış şehri olmaktan nasıl çıkarıldığını tarihten kesitlerle katılımcılara sundu.

Kısa bir aradan sonra ikinci oturum Nazlı Dervent’in “Kudüs’ün ve İsrail’in Siyasi Tarihi ve Uluslararası İlişkilerdeki Yeri” başlıklı sunumuyla başladı. Dervent, “Siyonizm Nedir, Vadedilmiş Topraklar, Büyük İsrail Projesi”nin ne olduğunu Tevrat’tan örnekler vererek harita üzerinde somutlaştırdı. Daha sonra Yahudi göçlerine değinerek antisemitizm, Yahudi düşmanlığı ve Osmanlı’nın mazlum olan Yahudilere kapılarını açmasından İsrail’in devletleşmesine kadar süreci anlatarak oynanan oyunlara, Abdülhamit Han’ın dirayetli duruşuna değinerek bilinmeyen noktaları dinleyicilerin dikkatlerine sundu. Dervent, Batı’daki, Orta Doğu’daki, Türkiye’deki siyonist planlar deşifre edilerek Müslümanların parçalanmışlığına ve bir an evvel birlik ve kardeşlik oluşturulması gerektiğinin altını çizerek sunumunu noktaladı.

İkinci paneller serimizin ilk paneli yoğun bir katılımla gerçekleşti.

Katılımcılara ve Genç Panelistlerimize katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

Aşk-ı Niyazlar…

GTDGD